W Koperniku „Młodzi głosują”

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „Młodzi głosują” organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tym razem odbyły się Młodzieżowe Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 organizowane na wzór wyborów dla dorosłych obywateli. Celem projektu było zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez oddanie głosu na konkretne komitety wyborcze.  W wyborach wzięli udział uczniowie klas VII-VIII. Została powołana szkolna komisja wyborcza w skład której weszli uczniowie klas VII -VIII – Ada, Gabrysia i Wiktor. Młodzież zadbała o lokal wyborczy, urnę, listy głosujących i karty do głosowania. Po zakończeniu wyborów komisja podliczyła głosy i wypełniła protokół.

Zwycięzcą wyborów została Koalicja Obywatelska, która uzyskała 25% głosów młodzieży, na kolejnych miejscach uplasowały się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem – 16%, następnie Trzecia Droga – 15%.

Frekwencja wyniosła 77%. To był prawdziwy dzień demokracji w Koperniku.